Aktualności

Blog

Blog

Kto może wynająć wózek widłowy?

Jeżeli mamy do przewiezienia spory ładunek, warto rozważyć wynajem wózka widłowego, dzięki któremu oszczędzimy czas potrzebny na jego transport i rozładunek. Jednak należy pamiętać, że nie każdy może wynająć wózek widłowy. Czytaj więcej

Jakie są zatem zasady wynajmu i kto może się go podjąć?

Zasady wynajmu wózków widłowych

Wynajem wózków widłowych cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować we własny sprzęt lub nie mają takiego zapotrzebowania. Kto zatem może skorzystać z jednej z licznych ofert najmu wózka widłowego? W zasadzie każdy, kto potrzebuje wózka. Jednak należy pamiętać o kilku warunkach wynajmu. Jedną z głównych zasad jest posiadanie uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdu. Firmy wynajmujące wózki widłowe powinny przed podpisaniem umowy najmu sprawdzić posiadane przez wynajmującego uprawnienia. Nie oznacza to jednak, że np. właściciel firmy, która prowadzi magazyn, musi osobiście posiadać uprawnienia operatora wózków widłowych. Wystarczy, jeżeli posiada je jego pracownik. Istnieje również możliwość wynajmu wózka wraz z jego operatorem. Jest to jednak opłacalne jedynie dla klientów, którzy chcą skorzystać z wynajmu krótkoterminowego.

Korzyści wynikające z wynajmu wózków widłowych

Wynajem wózków widłowych może być korzystny w kilku sytuacjach:

  • podczas awarii własnego sprzętu
  • jeżeli korzystamy z wózka sporadycznie, np. podczas prac sezonowych
  • nie mamy środków na zakup własnego sprzętu

Warto również pamiętać, że wynajem wózków od firm specjalizujących się w tego typie działalności niesie za sobą szereg innych korzyści. Przede wszystkim sprzęt za każdym razem możemy dobierać do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Firmy wynajmujące wózki widłowe z reguły posiadają ich szeroki wybór. Dodatkowo nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z serwisem maszyn. Jeżeli wózek ulegnie awarii, zgłaszamy się do wynajmującego i to on będzie odpowiedzialny za szybkie usunięcie awarii. W międzyczasie możemy wynająć kolejny wózek i tym sposobem unikniemy niepotrzebnych przestojów w pracy.

Kolejną korzyścią wynikającą z wynajmu krótkoterminowego lub dzierżawy jest możliwość rozbudowy wózka o dodatkowy specjalistyczny sprzęt. Jest to istotny czynnik, ponieważ koszty wynikające z zakupu dodatkowych elementów mogą okazać się zbyt duże, zwłaszcza jeżeli z wózków widłowych korzystamy sporadycznie. Nie bez znaczenia jest również doradztwo specjalistów w zakresie doboru sprzętu. Niejednokrotnie ciężko nam podjąć decyzję, jaki wózek widłowy najlepiej sprawdzi się w danym zakresie robót. Wtedy z pomocą przychodzą specjaliści, którzy na podstawie przeprowadzonego wywiadu pomogą nam wybrać najlepiej dopasowany sprzęt do naszych potrzeb.

Wynajem wózków widłowych to ogromna szansa szczególnie dla małych przedsiębiorstw na ograniczenie kosztów i zwiększenie efektywności z wykonywanej pracy. Dzięki bogatej ofercie wynajmu, w zasadzie każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni wózek widłowy, który skutecznie ułatwi nam transport różnego rodzaju ładunków.

Blog

Jaki wózek widłowy elektryczny czy spalinowy?

Wózek widłowy to niezbędne wyposażenie każdej hali przemysłowej oraz magazynu. Często wykorzystywany jest również do przewożenia ciężkiego ładunku na terenach zewnętrznych zakładów pracy. Czytaj więcej

Dzięki pracy wózków widłowych możliwe jest sprawne przewożenie materiałów lub towarów, nie obciążając przy tym pracy ludzkich rąk. Jaki zatem wózek widłowy wybrać, aby był efektywny dla prowadzonej przez nas działalności gospodarczej?

Rodzaje wózków widłowych podziału

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków widłowych i wybór jednego z nich może się na pierwszy rzut oka wydawać trudny. Dlatego dobrym rozwiązaniem na samym początku poszukiwań, będzie pogrupowanie wózków ze względu na ich funkcje lub ze względu na napęd silnika.

Biorąc pod uwagę ten drugi czynnik, na rynku są dostępne następujące wózki:

  • wózki z napędem spalinowym – silnik takiego wózka jest zasilany benzyną lub dieslem.
  • wózki z napędem elektrycznym – silnik jest zasilany z akumulatora, który ładowany jest prądem
  • wózki z napędem LPG – są również zaliczane do wózków spalinowych

Przy wyborze rodzaju napędu silnika, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim wózki widłowe zasilane paliwem lub gazem nie mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach. Wózki takie emitują groźne dla zdrowia spaliny, które w zamkniętych pomieszczeniach nie mają możliwości ulotnienia się. Dodatkowo spaliny mogą źle wpływać na niektóre grupy towarów przechowywanych w magazynach jak np. żywność. Wózki gazowe, również powinny być stosowane na zewnątrz, a dodatkowo powinno się zakładać na nie filtry. Wózki widłowe elektryczne nie emitują trujących spalin, dlatego mogą być wykorzystywane do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać, że takie akumulatory wymagają dość częstego ładowania, co może obniżać nieznacznie efektywność pracy.

Wózki widłowe można również podzielić ze względu na ich funkcjonalność. Ten podział jest dość obszerny, ponieważ na rynku istnieje wiele rodzajów wózków, dostosowanych do zróżnicowanych warunków pracy. Najczęściej wybierane są wózki systemowe, które mogą być dość wszechstronnie stosowane. Poza tym na rynku możemy spotkać wózki widłowe boczne, terenowe, podnośnikowe itd. Wybór wózka zależeć będzie w tym wypadku od ładunków, które planujemy transportować.

Co wpływa na wybór wózka widłowego?

Wybierając wózek widłowy do naszej firmy, powinniśmy przede wszystkim dokładnie wiedzieć, do jakiej pracy będzie używany. Jeżeli wózek będzie transportować ładunki, np. w magazynie zewnętrznym, bez wątpienia powinniśmy wybrać wózek spalinowy. Natomiast do pracy w halach wewnętrznych, zwłaszcza przy składowaniu żywności zakup wózka z napędem elektrycznym, będzie jedynym słusznym wyborem. Po raz kolejny, wybór najlepszego rozwiązania będzie zależeć jedynie od charakteru działalności, którą prowadzimy. Jednak warto zaznaczyć, że dobrze dobrany sprzęt będzie mieć ogromny wpływ na efektywność pracy w naszej firmie oraz komfort pracowników. Dlatego przed zakupem konieczne będzie przeprowadzenie dokładnej analizy potrzeb naszej firmy.

Blog

Jaki wózek widłowy elektryczny kupić?

Dzięki rozwojowi technologicznemu przenoszenie ciężkich towarów stało się proste i nie wymaga już wytężonej pracy ludzkich mięśni. Czytaj więcej

I to głównie dzięki stosowaniu w przemyśle i handlu wózków widłowych. Jednak przed jego zakupem warto zastanowić, jaki rodzaj elektrycznego wózka widłowego będzie najlepszy dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Rodzaje wózków widłowych

Przed podjęciem decyzji o zakupie wózka widłowego, koniecznie trzeba zapoznać się z ich ofertą na rynku, ponieważ istnieje wiele rodzajów wózków, które różnią się od siebie przystosowaniem do warunków, w których będą używane. Najczęściej, możemy spotkać się z wózkami elektrycznymi:

  • podnośnikowymi
  • terenowymi
  • bocznymi
  • kontenerowymi
  • systemowe

Każdy z wymienionych typów wózków, będzie spełniać inne funkcje. I tak na przykład wózki elektryczne podnośnikowe świetnie sprawdzą się w magazynach, gdzie towary składowane są na wysokich półkach. Wózki terenowe są przystosowane do przewożenia materiałów do trudno dostępnych miejsc. Natomiast wózki boczne są wykorzystywane do przewożenia długich i wąskich materiałów. W stoczniach, gdzie istnieje konieczność transportowania materiałów o dużej masie, wykorzystuje się wózki widłowe kontenerowe, które są specjalnie do tego zaprojektowane. Istnieją również wózki systemowe, które są najbardziej wszechstronną grupą wózków widłowych o szerokim zastosowaniu w przemyśle i handlu. Poza wymienionymi wózkami istnieją również rzadziej stosowane wózki anty wybuchowe, które stosuje się do transportu materiałów wybuchowych. Spotkać można również wózki widłowe wysokiego składowania z masztem wysuwanym do przodu oraz wózki widłowe podwieszane, które dzięki swoim funkcjom można transportować razem z ładunkiem.

Korzyści z zakupu wózków elektrycznych

Planując zakup elektrycznego wózka widłowego, warto rozważyć wynikające z tego korzyści. Przede wszystkim wózki elektryczne można stosować wewnątrz hal i magazynów. Jest to zdecydowaną przewagą nad innymi typami wózków napędzanych, np. olejem napędowym lub LPG, które używać można jedynie na terenie zewnętrznym zakładów. Kolejną cechą wózków widłowych elektrycznych, która przemawia na ich korzyść, jest niewydzielanie toksycznych spalin. Ma to znaczenie szczególnie podczas pracy w magazynach z żywnością, która nie może być przechowywana w miejscach zanieczyszczonych spalinami. Dodatkowo wózki elektryczne emitują mniej hałasu, przez co środowisko pracy staje się mniej uciążliwe. Z wad wózków widłowych należy wymienić ich efektywność użytkowania. Niestety akumulatory wózków widłowych trzeba dość często ładować, co może powodować przerwy w pracy. Aby usprawnić proces ładowania, można wybrać wózki z bocznym systemem zmiany akumulatora, co pozwoli na przyspieszenie całego procesu.

Przed zakupem elektrycznego wózka widłowego, warto zadać sobie pytanie, jakie typy towarów ma on przewozić i po jakim terenie? Czy będą to materiały o niestandardowych gabarytach, czy też może wózek będzie się poruszać po wąskich alejkach? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam w dokonaniu najlepszego wyboru.

Blog

Kto wydaje uprawnienia na wózki widłowe?

Jeżeli planujesz rozpocząć pracę, jako operator wózka widłowego, konieczne będzie odbycie odpowiedniego kursu oraz zdanie egzaminu państwowego. Czytaj więcej

Dopiero uzyskanie odpowiednich uprawnień, pozwoli na podjęcie pracy na wózku widłowym. Cały proces nie jest skomplikowany, ale konieczne będzie dobre przygotowanie praktyczne i teoretyczne do zdania wymaganego egzaminu.

Uprawnienia na wózki widłowe

Pierwszym krokiem do zdobycia uprawnień na wózki widłowe będzie zapisanie się na odpowiedni kurs. Na kursie uczestnicy nauczą się obsługi wózka oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem pracy. Kurs zakończony jest wydawaniem certyfikatów, które są często potrzebne podczas poszukiwań pracy za granicą. Nie jest to jednak koniec starań o nowy zawód, ponieważ każdego kursanta czeka jeszcze egzamin państwowy.

Po zdaniu egzaminu otrzymuje się jeden z dokumentów uprawniających do wykonywania zawodu:

  • legitymację UDT
  • książkę operatora

Każdy z tych dokumentów wystawiany jest przez inny odpowiedzialny urząd. Legitymację UDT wystawia Urząd Dozoru Technicznego, natomiast książkę operatora Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Dobrą wiadomością dla wszystkich przyszłych operatorów wózków widłowych jest fakt, że zaświadczenia wydawane są bezterminowo. Oznacza to, że nie ma konieczności ponownego podchodzenia do egzaminów na wykonywanie zawodu operatora.

Inną ważną kwestią są rodzaje uprawnień, jakie można otrzymać. Pierwszą i najniższą kategorią są uprawnienia na wózki zdalnie sterowane (III WJO). DO tej kategorii zalicza się wszystkie wózki podnośnikowe, naładowne, unoszące itd. pod warunkiem, że osoba sterująca przebywa poza wózkiem. Drugą kategorią są wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych (II WJO). To najczęściej wybierana kategoria przez operatorów, ponieważ jest dość uniwersalna i pozwala również na obsługę wózków z grupy III WJO. Najbardziej wyspecjalizowaną kategorią uprawnień jest zezwolenie na prowadzenie wózków jezdniowych, podnośnikowych w tym wyspecjalizowanych (I WJO). Posiadacze tych uprawnień mogą również obsługiwać wózki z pozostałych dwóch kategorii. Warto dodać, że ukończenie kursu i zdanie egzaminu nie jest trudne, pod warunkiem regularnej nauki i determinacji ze strony kursanta.

Kto może uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Przystąpić do kursu i egzaminu na operatora wózków widłowych może prawie każdy. Istnieją jednak minimalne obostrzenia, kto może uzyskać stosowne uprawnienia. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o zezwolenie do pracy jako operator wózka widłowego, powinna mieć ukończone 18 lat. Dodatkowo konieczne będzie posiadanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy oraz ukończony kurs na operatora. Jeżeli chcemy już podjąć pracę po zdaniu stosownego egzaminu, konieczne będzie wydanie przez pracodawcę imiennego pozwolenia na jazdę wózkiem po terenie zakładu. Po spełnieniu wymienionych wymogów formalnych można podjąć pracę na stanowisku operatora wózków widłowych i cieszyć się z samodzielnej i dobrze płatnej pracy.

Blog

Kto może szkolić na wózki widłowe?

Poszukiwanie nowej pracy wiąże się często z koniecznością odbycia dodatkowych szkoleń lub zdobycia wymaganych kwalifikacji. Czytaj więcej

Tak samo jest z osobami, które chcą rozpocząć pracę, jako operatorzy wózka widłowego. Do rozpoczęcia pracy, konieczne będzie zdobycie odpowiednich uprawnień, które można uzyskać po odbyciu kursu praktycznego i teoretycznego. Kto zatem może nas szkolić, aby zdobyć uprawnienia na operatora wózka widłowego?

Szkolenie na wózki widłowe

Jakie cechy powinien posiadać dobry szkoleniowiec, który wprowadzi nas w tajniki pracy operatora wózków widłowych? Przede wszystkim sam powinien mieć duże doświadczenie w tej pracy i powinien potrafić przekazać całą wiedzę w przystępny sposób.

Najczęściej dobrego szkoleniowca można poznać po tych cechach:

  • jest ekspertem z zakresu wiedzy o wózkach widłowych
  • pracuje na przykładach
  • motywuje
  • ma zdolności interpersonalne

Szkoleniowiec przede wszystkim powinien mieć doświadczenie w pracy, jako operator wózków widłowych i doskonale znać przepisy, które obowiązują w tej pracy. Dopiero posiadanie tych kwalifikacji pozwoli na szkolenie innych osób. Bardzo ważne jest również, aby trener tłumaczył większość zagadnień na przykładach. To pozwoli kursantowi szybciej przyswoić nową wiedzę, czasami dość niezrozumiałą dla początkującej osoby. Nie bez znaczenia są również umiejętności interpersonalne, które pozwalają dotrzeć do osób uczestniczących w kursie i zmotywować ich do osiągania wyników. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdobywanie nowych kwalifikacji, zawsze wiąże się ze stresem, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do porzucenia kursu. Dobry szkoleniowiec, będzie umiał odpowiednio zareagować w takich sytuacjach i zachęcić kursanta do dalszej nauki. Świadomość, że sukces jest tuż za rogiem, potrafi być bardzo motywująca, a uświadomienie tego powinno leżeć po stronie trenera.

Wymienione cechy osoby, która będzie nas uczyć do nowego zawodu, mogą znacznie nam pomóc w procesie nauki nowych umiejętności. Warto tutaj wspomnieć, że kurs na operatora wózka widłowego jest kursem dość krótkim, który trwa około tygodnia. Dlatego tak istotne jest, aby w tym czasie zdobyć jak największą ilość wiedzy, która będzie sprawdzana na egzaminie państwowym.

Jak przebiega kurs na operatora na wózki widłowe?

Kurs operatora wózków widłowych powinien przygotować kursanta do zdania egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W trakcie kursu nauczyć się można przede wszystkim zasad prowadzenia wózków widłowych oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem wykonywanej pracy. Kurs nie jest trudny do przejścia i przy odrobinie wysiłku włożonego w naukę, można zdobyć nowe kwalifikacje, które mogą nam pomóc w zdobyciu lepiej płatnej pracy, również za granicą. Po zakończeniu kursu można podejść do egzaminu państwowego, po którego zdaniu otrzymuje się certyfikat w języku polskim i angielskim. To wystarczy do podjęcia nowej pracy, jako operator wózka widłowego.