Aktualności

Blog

Blog

Czym kierować się przy wynajmie wózków widłowych?

Wybór odpowiedniego wózka widłowego powinien być bardzo skrupulatnie przemyślany. Jest to spowodowane faktem, że na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów wózków widłowych, których ceny oraz parametry techniczne są niezwykle zróżnicowane.

Podejmując nieprzemyślaną decyzję o zakupie wózka, można nabyć sprzęt, który nie dość, że nie będzie kompletnie spełniał oczekiwań w zakresie możliwości technicznych, to jeszcze będzie trzeba za niego zapłacić o wiele więcej, niż to było konieczne. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować dokładnie, do jakiej pracy wózek widłowy będzie wykorzystywany. Zupełnie innej specyfiki oczekuje się po sprzęcie na wielkopowierzchniowej hali magazynowej, a innej po wózkach pracujących w małych magazynach lub w sklepach. Producenci oferują dedykowane rozwiązania zarówno w jednym, jak i drugim przypadku.

Różne rodzaje wózków widłowych

Podstawowym modelem wózka widłowego jest standardowy „widlak” prowadzony ręcznie. Jest on prowadzony ręcznie przez operatora, który operuje jedynie specjalną wajchą, nie siedząc w kabinie lub nie stojąc na podeście. Są to względnie małe i poręczne wózki, które świetnie sprawdzą się w małych magazynach lub w sklepach, do rozwożenia towaru pomiędzy półkami w wąskich alejkach. Kolejnym typem wózków, są wózki widłowe, w których operator siedzi w kabinie i stąd steruje wózkiem. Posiadają one napęd silnikowy i wymagają o wiele większych kwalifikacji do operowania nimi. Mają też zdecydowanie większy udźwig i są bardziej uniwersalne, jednak trzeba pamiętać, że są też mniej poręczne i mobilne, co sprawia, że przeznaczone są do pracy na większych powierzchniach. Wersją pośrednią pomiędzy takimi wózkami, a podstawowymi wózkami prowadzonymi są wózki, w których operator stoi na platformie.

Warto przeanalizować wybór takiego pośredniego rozwiązania, gdyż klasyczne wózki widłowe z dużym udźwigiem i mocnym silnikiem nie zawsze będą optymalne do każdego obiektu. Ostatnim typem wózków są wózki specjalistyczne. Mają wyższy udźwig, są bardziej precyzyjne, a często pozwalają też pracować na specjalistycznych wysięgnikach. Są one jednak bardzo trudne w obsłudze i dedykowane są tylko obiektom, które mają najbardziej zaawansowane potrzeby.

Rodzaje wózków dla określonych obiektów:

  • I kategoria – małe wózki dla sklepów i niewielkich magazynów
  • II kategoria – klasyczne wózki dla magazynów wielko powierzchniowych.
  • III kategoria- wózki do specjalistycznego przeznaczenia.

Rodzaje wózków widłowych, a uprawnienia pracowników

Kupując lub wynajmując wózek widłowy, poza kwestiami praktycznymi trzeba też wziąć pod uwagę, że różne wózki wymagają różnych kwalifikacji, jeśli chodzi o ich obsługę. Wózki specjalistyczne wymagają najwyższej I kategorii uprawnień, podczas gdy zwykłe wózki prowadzone wymagają jedynie III kategorii. To oznacza, że nie każdy kto posiada uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych, będzie mógł operować każdym rodzajem wózka. Trzeba więc odpowiednio dopasować wózek widłowy do kompetencji załogi pracującej na obiekcie, gdyż w przeciwnym razie będzie trzeba wysłać pracowników na szkolenia z zakresu obsługi wózka wyższej kategorii. Trzeba też pamiętać, że ceny najbardziej podstawowych modeli wózków widłowych prowadzonych, mogą być nawet kilkunastokrotnie niższe niż zaawansowane wózki specjalistyczne, podczas gdy na określonym obiekcie mogą nie wykorzystywać w pełni swojego potencjału.