Aktualności

Blog

Blog

Wynajem wózka widłowego z operatorem.

Prowadząc niewielką działalność gospodarczą lub będąc osobą fizyczną, która potrzebuje wykonać pracę związaną z przewożeniem większej ilości towaru, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, jakim są wózki widłowe. Czytaj więcej

Bardzo często jest tak, że nie opłaca się kupować takiego wózka na własność, zwłaszcza gdy charakter prowadzonej działalności ma specyficzną strukturę organizacyjną, taka jak na przykład produkcja sezonowa. To samo dotyczy realizowania zadań wyjątkowych, takich jak na przykład sprzątanie magazynu, przenoszenie go lub jednorazowy załadunek i rozładunek towaru w określonym miejscu.

Optymalne ekonomicznie jest wtedy wynajęcie wózka widłowego od firmy zewnętrznej, jednak to nie zawsze załatwia sprawę. Będąc osobą fizyczną i wykonując czynności niezwiązane z działalnością komercyjną, można operować wózkiem widłowym samemu, nawet nie posiadając do tego uprawnień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to niebezpieczne, a osoby, które nie mają w tym doświadczenia, mogą stworzyć zagrożenie dla własnego zdrowia, a także zniszczyć przewożone przedmioty. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy świadczy się usługi komercyjne.

Chcąc legalnie pracować na wózku widłowym trzeba:

 • Zapewnić sobie wózek widłowy z odpowiednią homologacją UDT.
 • Operator musi mieć ważną legitymację potwierdzającą posiadanie uprawnień do prowadzenia wózka widłowego.
 • Operator musi być po odpowiednim przeszkoleniu BHP.
 • Trzeba posiadać praktyczne umiejętności nie tylko jazdy, ale także bieżącego serwisowania wózka.

Jak widać, niekiedy warto zdecydować się na wynajęcie wózka wraz z dodatkowym pracownikiem, który się nim zajmie.

Kiedy warto wynająć wózek widłowy z operatorem?

Prowadząc działalność gospodarczą i zatrudniając inne osoby, trzeba poruszać się w obrębie obowiązującego w Polsce prawa, a nie pozwala na pracę z wózkiem widłowym osobom, które nie posiadają do tego odpowiednich uprawnień. W zależności od typu prowadzonego wózka trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, które określane są w adekwatnych aktach prawnych definiowanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Na wózki widłowe można posiadać jedną z trzech kategorii. Prowadząc wózki widłowe, podczas wykonywania czynności służbowych, można narazić się na bardzo surowe konsekwencje w postaci mandatów i grzywien nałożonych przez odpowiednie instytucje.

W skrajnej sytuacji można zostać także pociągniętym do odpowiedzialności karnej, a jeśli dojdzie do wypadku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego, zamiast ryzykować i wynajmować sam wózek widłowy, lepiej wynająć go razem z operatorem zapewnionym przez firmę, która dostarczy sprzęt. Jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze z dwóch powodów. Po pierwsze nie trzeba się martwić o przepisy prawa, a po drugie wykwalifikowany i doświadczony operator pracuje o wiele sprawniej niż ktoś, kto na co dzień nie jeździ wózkiem widłowym.

Zalety wynajęcia wózka widłowego

Wynajęcie wózka widłowego wraz z operatorem jest bardzo praktyczne i umożliwia uniknięcia różnych, niespodziewanych kłopotów. Wiele wózków widłowych zasilana jest z butli gazowej. Chcąc wymienić taką butlę, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, które nabywa się na specjalistycznym szkoleniu dla operatorów wózków widłowych. Osoby, które nigdy tego nie robiły, mogą mieć z tym problem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że taki sprzęt wynajmuje się przeważnie na doby, a to oznacza, że niepotrzebne przestoje w pracy związane z bieżącą eksploatacją sprzętu odbiją się znacząco na portfelu wynajmującego.

Blog

Wynajem wózka widłowego z serwisem.

Prowadzenie firmy handlowej lub prowadzenie magazynu wiąże się z koniecznością składowania i transportowania towarów. To samo dotyczy firm produkcyjnych, zarówno tych większych, jak również tych mniejszych, które można zaliczyć do małych lub średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej

Właśnie ta druga grupa firm nie zawsze może sobie pozwolić na zaopatrzenie się w zaawansowany sprzęt magazynowy, taki jak chociażby nowoczesne wózki widłowe. Szczególnie jeśli mowa o wózkach specjalistycznych, zaopatrzonych na przykład w wysięgniki. Gdy firma nie może sobie pozwolić na zakup wózków, które są relatywnie drogie, warto wtedy zainteresować się opcją wynajęcia wózka od firmy zewnętrznej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Po pierwsze, nie trzeba wtedy blokować kapitału. Jest to dość istotne zwłaszcza że jeden zaawansowany wózek widłowy może kosztować nawet w okolicach stu tysięcy złotych. Kolejną kwestią jest elastyczność. Kupując wózek widłowy, tak aby firma dobrze na tym wyszła, trzeba zapewnić by pełnił on swoją funkcję przez jak najdłuższy czas. W przeciwnym razie suma zakupu się nie zwróci w formie wykonanej przez sprzęt pracy. Wynajęcie wózka umożliwia uniknięcie kosztów całkowitej amortyzacji sprzętu, a także daje możliwość zrezygnować z umowy najmu wtedy, gdy sprzęt przestanie być w firmie niezbędny.

Problematyka serwisowania wózka widłowego

Zakup wózka widłowego oznacza dodatkowe obowiązki. Pomimo że kupuje się nowy sprzęt, wymaga on regularnego serwisowania. Zakres prac, który trzeba wykonać przy tak specjalistycznym sprzęcie, jest dość szeroki i mało kto będzie w stanie sobie z tym poradzić samodzielnie, nawet jeśli w firmie zatrudniony jest konserwator technicznych do tego typu rzeczy. Chcąc skutecznie serwisować wózek widłowy, trzeba znać dokładnie jego specyfikację techniczną oraz mieć doświadczenie w naprawie tego typu wózków. Jest bowiem w nich wiele newralgicznych części, takich jak specyficznie zbudowane części układu jezdnego, prowadnice do wideł, teleskopy, wysięgniki, czy skomplikowana, nowoczesna elektronika, które wymagają specjalisty, który na co dzień zajmuje się dokładnie takim sprzętem i potrafi go skutecznie serwisować. Nie chcąc zatrudniać takiego mechanika na pełny etat, co byłoby nieopłacalne w większości firm, o wiele bardziej opłaca się wynająć wózek widłowy z serwisem.

Czy opłaca się wynająć wózek widłowy z serwisem?

Posiadając wózek widłowy na obiekcie, najbardziej opłacalne jest zatrudnienie firmy zewnętrznej, która zajmuje się na co dzień serwisowaniem tego rodzaju sprzętu. Ma to kilka zalet:

 • Kompleksowy serwis - firma zewnętrzna jest w stanie zaoferować kompleksowy serwis, co oznacza, że nie trzeba zajmować się szukaniem wielu specjalistów od poszczególnych części konstrukcji takiego wózka.
 • Oszczędność czasu - dodatkową zaletą jest oszczędność czasu, gdyż większość serwisu można wykonać na miejscu pracy wózków, co wyklucza długie i kosztowne przestoje w pracy sprzętu na obiekcie.
 • Brak odpowiedzialności - odpowiedzialność ze serwisowanie sprzętu spada na firmę zewnętrzną.

Optymalnym rozwiązaniem w kontekście ekonomicznym i organizacyjnym jest wynajęcie wózka widłowego, wraz z zapewnieniem sobie w cenie wynajmu pełnego serwisu oraz konserwacji w czasie eksploatacji sprzętu.

Blog

Dlaczego warto wynająć wózek widłowy?

Prowadząc działalność gospodarczą, której częścią magazynowanie większej ilości towarów, trzeba zaopatrzyć się w wózek widłowy. Czytaj więcej

Co prawda w wielu sytuacja można się bez niego obyć, ale w dzisiejszych czasach, w których automatyzacja pracy ma kluczowe znaczenie do tego, aby móc zoptymalizować pracę firmy i ostatecznie zaoferować klientom jak najlepszej jakości usługi w stosunkowo niskiej cenie, inwestycja w taki sprzęt jest na dłuższą metę konieczna. Jednak specyfika pracy nie wszystkich firm sprawia, że trzeba zapewniać sobie taki sprzęt przez 365 dni w roku, gdyż potrzebny on jest tylko w wybranych okresach.

Przykładem takich firm są wszelkiego rodzaju działalności, które mają charakter sezonowy i lwia część pracy wykonywana jest przez niewielki ułamek roku. W takiej sytuacji często można wynajmować wózki widłowe jedynie w tym okresie, lub zaopatrzyć się w kilka wózków na własność, w takiej ilości, w jakiej są potrzebne przez cały rok, a w intensywniejszych okresach roku wynajmować wózki widłowe od firm zewnętrznych. Często jest to najbardziej racjonalne ekonomicznie rozwiązania, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Racjonalność ekonomiczna wynajmowania wózków widłowych

Ceny małych wózków widłowych prowadzonych zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Najdroższe wózki specjalistyczne mogą jednak kosztować nawet sto tysięcy, a to jest niebagatelna suma, szczególnie dla mniejszych firm.

Ceny wózków widłowych kształtują się następująco:

 • 1000-10 000 zł – za wózki pchane przez operatora. Nadają się do małych obiektów.
 • 10 – 50 000 zł – za wózki standardowe, gdzie operator manewruje wózkiem z kabiny.
 • 50 150 000 zł – za wózki specjalistycznego przeznaczenia, z dedykowanymi wysięgnikami.


Nie dysponując odpowiednim kapitałem na zakup wózka widłowego, można go bez problemu wynająć. Nie wymaga to aż tak wysokich nakładów finansowych, gdyż firmy podnajmujące taki sprzęt oferują wózki do wynajęcia nawet na kilka dni. Wynajęcie wózka ma też dodatkowy atut, jakim jest możliwość wrzucenia sobie kwoty najmu w koszty, co sprawia, że zyskuje się nieco na optymalizacji podatkowej, w stosunku do zakupu wózka widłowego na kredyt lub kupna za gotówkę. Same kwoty wynajmu zaczynają się od bardzo niewielkich sum, które stanowią zaledwie ułamek całej wartości pojazdu, a to sprawia, że mogą sobie na to pozwolić nawet niewielkie firmy oraz osoby prywatne.

Elastyczność podczas wynajmowania wózków widłowych

Bardzo istotną zaletą wynajmowania wózków widłowych jest elastyczność. Wynajem, nawet jeśli jest długookresowy i umowa jest podpisywana na kilka miesięcy, to jest to i tak zdecydowanie mniejsze zobowiązanie niż zaciągnięcie kredytu lub wzięcie leasingu na sprzęt. Prowadząc firmę, często zdarzają się także przestoje lub zachodzi konieczność zredukowania zatrudnienia lub zmiany profilu działalności. W takiej sytuacji, chcąc zachować ciągłość pracy w firmie trzeba odmrozić kapitał i sprzedać zakupiony wcześniej sprzęt, który nie jest już potrzebny lub na siebie nie zarabia. To zawsze jest problematyczne, gdyż szukanie kupca na tak specjalistyczny towar jest czasochłonne i wymaga sporo zaangażowania. Przeważnie też nie wychodzi się na tym dobrze finansowo. Wynajmując wózek widłowy, wystarczy zrealizować warunki umowy, których z reguły nie trzeba zawierać na bardzo długi czas, co sprawia, że w razie problemów w firmie wystarczy po prostu nie przedłużać umowy. Sam fakt, że nie trzeba zamrażać całego kapitału, też dla większości firm jest dużą zaletą.

Blog

Czym kierować się przy wynajmie wózków widłowych?

Wybór odpowiedniego wózka widłowego powinien być bardzo skrupulatnie przemyślany. Jest to spowodowane faktem, że na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów wózków widłowych, których ceny oraz parametry techniczne są niezwykle zróżnicowane. Czytaj więcej

Podejmując nieprzemyślaną decyzję o zakupie wózka, można nabyć sprzęt, który nie dość, że nie będzie kompletnie spełniał oczekiwań w zakresie możliwości technicznych, to jeszcze będzie trzeba za niego zapłacić o wiele więcej, niż to było konieczne. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować dokładnie, do jakiej pracy wózek widłowy będzie wykorzystywany. Zupełnie innej specyfiki oczekuje się po sprzęcie na wielkopowierzchniowej hali magazynowej, a innej po wózkach pracujących w małych magazynach lub w sklepach. Producenci oferują dedykowane rozwiązania zarówno w jednym, jak i drugim przypadku.

Różne rodzaje wózków widłowych

Podstawowym modelem wózka widłowego jest standardowy „widlak” prowadzony ręcznie. Jest on prowadzony ręcznie przez operatora, który operuje jedynie specjalną wajchą, nie siedząc w kabinie lub nie stojąc na podeście. Są to względnie małe i poręczne wózki, które świetnie sprawdzą się w małych magazynach lub w sklepach, do rozwożenia towaru pomiędzy półkami w wąskich alejkach. Kolejnym typem wózków, są wózki widłowe, w których operator siedzi w kabinie i stąd steruje wózkiem. Posiadają one napęd silnikowy i wymagają o wiele większych kwalifikacji do operowania nimi. Mają też zdecydowanie większy udźwig i są bardziej uniwersalne, jednak trzeba pamiętać, że są też mniej poręczne i mobilne, co sprawia, że przeznaczone są do pracy na większych powierzchniach. Wersją pośrednią pomiędzy takimi wózkami, a podstawowymi wózkami prowadzonymi są wózki, w których operator stoi na platformie.

Warto przeanalizować wybór takiego pośredniego rozwiązania, gdyż klasyczne wózki widłowe z dużym udźwigiem i mocnym silnikiem nie zawsze będą optymalne do każdego obiektu. Ostatnim typem wózków są wózki specjalistyczne. Mają wyższy udźwig, są bardziej precyzyjne, a często pozwalają też pracować na specjalistycznych wysięgnikach. Są one jednak bardzo trudne w obsłudze i dedykowane są tylko obiektom, które mają najbardziej zaawansowane potrzeby.

Rodzaje wózków dla określonych obiektów:

 • I kategoria – małe wózki dla sklepów i niewielkich magazynów
 • II kategoria – klasyczne wózki dla magazynów wielko powierzchniowych.
 • III kategoria- wózki do specjalistycznego przeznaczenia.

Rodzaje wózków widłowych, a uprawnienia pracowników

Kupując lub wynajmując wózek widłowy, poza kwestiami praktycznymi trzeba też wziąć pod uwagę, że różne wózki wymagają różnych kwalifikacji, jeśli chodzi o ich obsługę. Wózki specjalistyczne wymagają najwyższej I kategorii uprawnień, podczas gdy zwykłe wózki prowadzone wymagają jedynie III kategorii. To oznacza, że nie każdy kto posiada uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych, będzie mógł operować każdym rodzajem wózka. Trzeba więc odpowiednio dopasować wózek widłowy do kompetencji załogi pracującej na obiekcie, gdyż w przeciwnym razie będzie trzeba wysłać pracowników na szkolenia z zakresu obsługi wózka wyższej kategorii. Trzeba też pamiętać, że ceny najbardziej podstawowych modeli wózków widłowych prowadzonych, mogą być nawet kilkunastokrotnie niższe niż zaawansowane wózki specjalistyczne, podczas gdy na określonym obiekcie mogą nie wykorzystywać w pełni swojego potencjału.

Blog

Jaki wózek widłowy najlepiej wynająć?

Wiele firm, które prowadzą działalność gospodarczą, coraz chętniej decydują się na wynajem lub dzierżawę sprzętu mechanicznego. Czytaj więcej

Wózki widłowe są jednym z tych najczęściej wynajmowanych sprzętów potrzebnych do prowadzenia firmy, a ich wypożyczenie wiąże się z licznymi korzyściami. Dlatego warto rozważyć wynajem wózka widłowego dla osiągnięcia lepszej efektywności naszej pracy.

Jak wybrać wózek widłowy?

Na rynku wynajmu wózków widłowych możemy spotkać wiele ich rodzajów. Ze względu na charakter prowadzonej działalności, możemy wybierać między wózkami spalinowymi i elektrycznymi lub wózkami napędzanymi gazem LPG. Dodatkowo możemy wybierać spośród rzeszy wózków, które różnią się od siebie funkcjonalnością.

W tym wypadku, mamy do wyboru:

 • wózki boczne
 • wózki systemowe
 • wózki terenowe
 • wózki podnośnikowe
 • wózki widłowe
 • wózki kontenerowe
 • wózki anty wybuchowe
 • wózki podwieszane

W zależności od tego, jakie prace mają być wykonane, możemy wybierać spośród długiej listy wózków widłowych. Aby najlepiej dopasować wynajmowany wózek do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, warto przeprowadzić wywiad z pracownikami oraz porównać ofertę firmy wynajmującej z naszymi warunkami pracy. Na wybór wózka będzie miało wpływ kilka czynników. Przede wszystkim miejsce wykonywania pracy. Jeżeli ładunki będą transportowane wewnątrz hali, konieczny będzie wynajem wózka elektrycznego, który nie emituje trujących spalin. Jeżeli większość prac będzie wykonywana na zewnątrz, bardziej efektywne będą wózki z napędem spalinowym.

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na wybór wózka są rodzaje ładunków, które będziemy transportować. Jeżeli prace w głównej mierze będą polegać na przewożeniu długich i wąskich towarów, warto wynająć wózek widłowy boczny. Do prac związanych z załadunkiem dużych i ciężkich towarów świetnie sprawdzi się wózek widłowy kontenerowy, wykorzystywany często do pracy w stoczniach. Jeżeli planowane prace uwzględniają transport dość zróżnicowanych ładunków, warto wybrać wózek systemowy. Jak widać, wybór wózka w znacznym stopniu zależeć będzie od rodzaju transportowanych towarów oraz miejsca, gdzie dany transport będzie się odbywać. Na podstawie tych dwóch kluczowych składników, można podjąć decyzję o wyborze właściwego sprzętu.

Wynajem w praktyce

Firmy oferujące usługi wynajmu wózków widłowych mają z reguły w ofercie wynajem krótkoterminowy oraz długoterminowy. Wynajem krótkoterminowy będzie nieco droższy niż wypożyczenie wózka na okres np. 6 miesięcy. Wiąże się to z kwestią wyższych kosztów operacyjnych, które ponosi wynajmujący przy krótkoterminowym wypożyczaniu sprzętu. Dodatkowo wynajmując wózek widłowy, musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, które nalicza wynajmujący, jak np. ubezpieczenie i koszty transportu. Warto te kwoty wliczyć do naszych początkowych kalkulacji. Wynajmując wózek widłowy, powinniśmy również pamiętać, że do prowadzenia takiego sprzętu konieczne będzie zatrudnienie osoby z uprawnieniami operatora wózków widłowych. Jeżeli planujemy wynajem krótkoterminowy, możemy rozważyć wynajęcie wózka wraz z usługą operatora.

Wynajem wózków widłowych to dobre rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie chcą inwestować we własny sprzęt lub korzystają z wózków widłowych sezonowo. W takim wypadku nie ma lepszej alternatywy niż wybór potrzebnego wózka w firmie specjalizującej się w ich wynajmie.