Aktualności

Blog

Blog

Kiedy wygasają uprawnienia na wózki widłowe?

Ilość aktów prawnych oraz instytucji, które za nie odpowiadają, związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy jest na tyle duża, że czasem ciężko się w nich zorientować.

W ostatnim czasie doszło do pewnych zmian w zakresie szkolenia operatorów wózków widłowych, które znacząco się zmieniły. Do tej pory w Polsce była możliwość wystawienia pracownikowi tak zwanego imiennego zezwolenia na prowadzenie wózka widłowego. Robiło się to na podstawie nieuregulowanego kursu, a cały proces nie podlegał pod kontrolę Urzędu Dozoru Technicznego. Na mocy rozporządzenia z 2018 roku sytuacja zmieniła się całkowicie i od tego momentu ważne są jedynie uprawnienia pochodzące z kursów regulowanych przez UDT.

Kursant po ukończeniu szkolenia musi oczywiście odbyć egzamin przeprowadzany przez państwową komisję i dopiero na tej podstawie nadawane są odpowiednie uprawnienia. Zmianę w przepisach ustawodawca motywuje faktem, że na przestrzeni ostatnich lat bardzo wiele się zmieniło w zakresie wykorzystywanych w przemyśle urządzeń mechanicznych i obowiązująca od 2002 roku ustawa, która to regulowała, nie jest w stanie sprostać dzisiejszemu wyglądowi rynku. Ujednolicenie systemu zdobywania uprawnień ma zwiększyć umiejętności operatorów wózków widłowych oraz zmniejszyć ryzyko występowania wypadków przy pracy.

Kiedy wygasają imienne uprawnienia na wózki widłowe?

Ustawodawca pozostawił operatorom pewną furtkę, dając im czas na uzupełnienie kwalifikacji przez zrobienie odpowiednich kursów, które zakończą się egzaminem przed państwową komisją i będą honorowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia zdobyte przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów wygasną na przestrzeni kolejnych lat.
    • Uprawnienia zdobyte do dnia 31.12.2004 roku są ważne do dnia 31.12.2019 r.
    • Uprawnienia zdobyte do dnia 31.12.2014 roku są ważne do dnia 31.12.2020 r.
    • Uprawnienia zdobyte do dnia 01.01.2015 roku są ważne do dnia 31.12.2021 r.

Jest to czas, w którym aktywnie pracujący operatorzy wózków widłowych zobowiązani są do zdobycia odpowiednich uprawnień. Jeśli tego nie zrobią, będą traktowani jak osoby, które pracują bez zezwoleń, czego konsekwencją będzie niedopuszczenie ich przez pracodawcę do wykonywania obowiązków. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na surowce konsekwencje kodyfikowane przez odpowiednie przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Jak zdobyć nowe uprawnienia UDT na wózki widłowe?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy stare uprawnienia ułatwiają w jakiś sposób uzyskanie nowych, honorowanych przez UDT certyfikatów. Niestety nie ma takiej możliwości i operatorzy, którzy do tej pory pracowali na starych zasadach, muszą udać się na odpowiednie szkolenie, które jest honorowane przez Urząd Dozoru Technicznego i po jego ukończeniu podejść do egzaminu na takich samych zasadach, jak osoby, które jeszcze nigdy nie miały do czynienia z pracą z wózkami widłowymi. Trzeba również pamiętać o tym, że nowe przepisy wprowadzają podział na różne kategorie, które uprawniają do prowadzenia wózków widłowych różnego typu, co każdy operator musi wziąć pod uwagę, analizując to, jakimi wózkami posługuje się w swoim miejscu pracy.