Aktualności

Blog

Blog

Dlaczego warto wynająć wózek widłowy?

Prowadząc działalność gospodarczą, której częścią magazynowanie większej ilości towarów, trzeba zaopatrzyć się w wózek widłowy.

Co prawda w wielu sytuacja można się bez niego obyć, ale w dzisiejszych czasach, w których automatyzacja pracy ma kluczowe znaczenie do tego, aby móc zoptymalizować pracę firmy i ostatecznie zaoferować klientom jak najlepszej jakości usługi w stosunkowo niskiej cenie, inwestycja w taki sprzęt jest na dłuższą metę konieczna. Jednak specyfika pracy nie wszystkich firm sprawia, że trzeba zapewniać sobie taki sprzęt przez 365 dni w roku, gdyż potrzebny on jest tylko w wybranych okresach.

Przykładem takich firm są wszelkiego rodzaju działalności, które mają charakter sezonowy i lwia część pracy wykonywana jest przez niewielki ułamek roku. W takiej sytuacji często można wynajmować wózki widłowe jedynie w tym okresie, lub zaopatrzyć się w kilka wózków na własność, w takiej ilości, w jakiej są potrzebne przez cały rok, a w intensywniejszych okresach roku wynajmować wózki widłowe od firm zewnętrznych. Często jest to najbardziej racjonalne ekonomicznie rozwiązania, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Racjonalność ekonomiczna wynajmowania wózków widłowych

Ceny małych wózków widłowych prowadzonych zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Najdroższe wózki specjalistyczne mogą jednak kosztować nawet sto tysięcy, a to jest niebagatelna suma, szczególnie dla mniejszych firm.

Ceny wózków widłowych kształtują się następująco:

  • 1000-10 000 zł – za wózki pchane przez operatora. Nadają się do małych obiektów.
  • 10 – 50 000 zł – za wózki standardowe, gdzie operator manewruje wózkiem z kabiny.
  • 50 150 000 zł – za wózki specjalistycznego przeznaczenia, z dedykowanymi wysięgnikami.


Nie dysponując odpowiednim kapitałem na zakup wózka widłowego, można go bez problemu wynająć. Nie wymaga to aż tak wysokich nakładów finansowych, gdyż firmy podnajmujące taki sprzęt oferują wózki do wynajęcia nawet na kilka dni. Wynajęcie wózka ma też dodatkowy atut, jakim jest możliwość wrzucenia sobie kwoty najmu w koszty, co sprawia, że zyskuje się nieco na optymalizacji podatkowej, w stosunku do zakupu wózka widłowego na kredyt lub kupna za gotówkę. Same kwoty wynajmu zaczynają się od bardzo niewielkich sum, które stanowią zaledwie ułamek całej wartości pojazdu, a to sprawia, że mogą sobie na to pozwolić nawet niewielkie firmy oraz osoby prywatne.

Elastyczność podczas wynajmowania wózków widłowych

Bardzo istotną zaletą wynajmowania wózków widłowych jest elastyczność. Wynajem, nawet jeśli jest długookresowy i umowa jest podpisywana na kilka miesięcy, to jest to i tak zdecydowanie mniejsze zobowiązanie niż zaciągnięcie kredytu lub wzięcie leasingu na sprzęt. Prowadząc firmę, często zdarzają się także przestoje lub zachodzi konieczność zredukowania zatrudnienia lub zmiany profilu działalności. W takiej sytuacji, chcąc zachować ciągłość pracy w firmie trzeba odmrozić kapitał i sprzedać zakupiony wcześniej sprzęt, który nie jest już potrzebny lub na siebie nie zarabia. To zawsze jest problematyczne, gdyż szukanie kupca na tak specjalistyczny towar jest czasochłonne i wymaga sporo zaangażowania. Przeważnie też nie wychodzi się na tym dobrze finansowo. Wynajmując wózek widłowy, wystarczy zrealizować warunki umowy, których z reguły nie trzeba zawierać na bardzo długi czas, co sprawia, że w razie problemów w firmie wystarczy po prostu nie przedłużać umowy. Sam fakt, że nie trzeba zamrażać całego kapitału, też dla większości firm jest dużą zaletą.