Aktualności

Blog

Blog

Kategorie uprawień UDT na wózki widłowe

Jako, że obsługa wielu maszyn, które są w powszechnym użyciu w zakładach pracy, bardzo często przysparza sporej ilości zagrożeń dla ludzi oraz mienia, ustawodawca w Polsce zareagował na to,

regulując w pełni możliwość wykonywania pracy związanej z obsługą niebezpiecznych maszyn. Są to zarówno duże maszyny przemysłowe, jak i mniejsze maszyny, takie jak wózki widłowe. Jako że wózki widłowe różnego rodzaju są niezwykle praktycznymi urządzeniami, które są wykorzystywane w niemal każdym, większym magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym czy fabryce, ustawodawca uznał za konieczne uregulowanie sytuacji na rynku i wprowadzenie jednolitych kursów, które będą przygotowywały pracowników do podjęcia pracy w tym zakresie. W zależności od rodzaju obiektu, korzysta się z różnego rodzaju wózków, co przepisy prawa poprzez Urząd Dozoru Technicznego, czyli UDT skrzętnie przewidują.

Gdzie szukać regulacji prawnych dotyczących uprawnień UDT na wózki widłowe?

Zakres obowiązków i wymagań, które muszą spełnić operatorzy maszyn oraz ośrodki, które ich szkolą, są dostępne w określonych ustawach, oraz rozporządzeniach dotyczących nadzoru technicznego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie ustawy są dość łatwe do znalezienia w Internecie, więc jeśli zajdzie taka konieczność łatwo wszystko znaleźć przez wyszukiwarkę internetową. Najważniejsze dla kandydatów na operatorów wózków widłowych są jednak podstawowe zapisy.

Ustawodawca przewidział trzy kategorie uprawnień dotyczących wózków widłowych. Są to:

  • Kategoria III WJO – uprawnia jedynie do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, które są prowadzone lub zdalnie sterowane. Taki typ wózków występuje w małych magazynach lub w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie są użytkowane na hali sklepowej.
  • Kategoria II WJO – umożliwia obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych, jednak nie uwzględniając wózki specjalizowane.
  • Kategoria I WJO – umożliwia prowadzenie wózków jezdniowych, w tym dedykowanych do użytku specjalistycznego. Jest to najwyższa kategoria, która umożliwia także prowadzenie wózków klasyfikowanych w niższych kategoriach.

Jak widać, kategorii jest sporo, a chcąc wybrać odpowiednią dla siebie, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakiego wózka używa się w miejscu pracy. Kategoria III umożliwia prowadzenie najprostszych modeli wózków, które znane są ze sklepów. Operator jedynie je prowadzi, nie siedząc w kabinie lub na podeście. Kategoria II umożliwia prowadzenie wózków nieco bardziej zaawansowanych, podczas prowadzenia których operator siedzi w kabinie. Ta kategoria nie dotyczy jednak wózków specjalnych, takich jak na przykład wózki posiadające podnośniki teleskopowe, lub kabinę operatora podnoszoną wraz z ładunkiem. Kategoria III uprawnia zaś do prowadzenia wózków wszystkich rodzajów.

Czym różnią się kursy na poszczególne kategorie UDT wózków widłowych?

Egzaminy na poszczególne kategorie uprawnień UDT na wózki widłowe różnią się zakresem zajęć teoretycznych (adekwatnych do określonych typów wózków), choć wszystkie mają pewną, wspólną część teoretyczną, oraz ilością godzin praktycznych na poszczególnych rodzajach wózków. Siłą rzeczy kurs na szkolenie kategorii III jest najdłuższy, a kurs na kategorię I jest najkrótszy.