Aktualności

Blog

Blog

Kto nadaje uprawnienia na wózki widłowe?

Na mocy wprowadzonej w 2018 roku ustawy, która mocno zaostrzyła możliwość zdobywania uprawnień na obsługę wózków widłowych, pojawiło się wiele niejasności.

Do tej pory funkcjonowały imienne zezwolenia na prowadzenie wózków, które jednak nie obowiązują już osób, które chcą rozpocząć pracę w zawodzie, a osoby, które wcześniej posiadały takie uprawnienia, do 2021 roku muszą uzupełnić kwalifikacje i spełnić takie same wymagania jak osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie. Do tej pory cały rynek nie podlegał tak rygorystycznym regulacjom, co zmieniło się na mocy ustawy i odpowiedniego rozporządzenia z 2018 roku.

Kto wydaje pozwolenia na prowadzenie wózków widłowych?

Na mocy obowiązujących aktualnie przepisów, uprawnienia na wózki widłowe nadaje Urząd Dozoru Technicznego. Szczegółowe wymagania, które muszą spełnić kandydaci na operatora wózka widłowego, są dostępne w treści ustawy oraz przepisów kodyfikowanych przez UDT. Samo wydawanie uprawnień następuje po pozytywnie zaliczonym egzaminie przed państwową komisją. Wygląd egzaminu jest narzucany przez UDT. Tak samo, jak zakres szkolenia, które muszą przejść kandydaci przed przystąpieniem do egzaminu. Nie ma możliwości zdać egzaminu bez ówczesnego przygotowania się w jednostce szkoleniowej certyfikowanej i nadzorowanej przez Urząd Dozoru Technicznego.

Zakres szkolenia zależny jest od kategorii uprawnień, na które chce się zdobyć uprawnienia. Aktualnie funkcjonują trzy kategorie, z których każda uprawnia do prowadzenia wózków różnych rodzajów. Szkolenie oraz egzamin na każdą z kategorii ma nieco inny zakres. Robiąc jednak szkolenie oraz zdając egzamin na najwyższą, I kategorię zdobywa się uprawnienia do prowadzenia wózków niższych kategorii.

Jakie są wymagania dla kandydatów na operatorów wózków widłowych?

  • Do najważniejszy wymagań, które stawia ustawodawca przed kandydatami na zdobycie uprawnień do prowadzenia wózków widłowych, należy ukończenie osiemnastego roku życia, a także brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu.
  • Szczegółowe wymagania dotyczące przeciwwskazań zdrowotnych regulują oddzielne ustawy oraz rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Zaświadczenie umożliwiające skończenie kursu i podejście do egzaminu, co będzie skutkować możliwością podjęcia pracy w zawodzie, wymaga zaświadczenia od lekarza medycy pracy.

Takie zaświadczenie można zdobyć po ówczesnym dostaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na określone badania. Natomiast lekarz medycyny pracy wykluczy występowanie przeciwwskazań zdrowotnych dotyczących wykonywania tego zawodu.

Wymagania zdrowotne dotyczące prowadzenia wózków widłowych są zbliżone do możliwości prowadzenia innych pojazdów mechanicznych, takich jak chociażby auta. Sam egzamin kończący się wydaniem uprawnień przeprowadzany jest przez państwową komisję w certyfikowanych ośrodkach, które prowadzą szkolenia dla operatorów. Wszystkich szczegółów dotyczących egzaminu, dotyczących kwestii praktycznych, a także formalnych dopełnia ośrodek szkoleniowy, w którym będzie przeprowadzany egzamin.