Aktualności

Blog

Blog

Kto wydaje uprawnienia na wózki widłowe?

Jeżeli planujesz rozpocząć pracę, jako operator wózka widłowego, konieczne będzie odbycie odpowiedniego kursu oraz zdanie egzaminu państwowego.

Dopiero uzyskanie odpowiednich uprawnień, pozwoli na podjęcie pracy na wózku widłowym. Cały proces nie jest skomplikowany, ale konieczne będzie dobre przygotowanie praktyczne i teoretyczne do zdania wymaganego egzaminu.

Uprawnienia na wózki widłowe

Pierwszym krokiem do zdobycia uprawnień na wózki widłowe będzie zapisanie się na odpowiedni kurs. Na kursie uczestnicy nauczą się obsługi wózka oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem pracy. Kurs zakończony jest wydawaniem certyfikatów, które są często potrzebne podczas poszukiwań pracy za granicą. Nie jest to jednak koniec starań o nowy zawód, ponieważ każdego kursanta czeka jeszcze egzamin państwowy.

Po zdaniu egzaminu otrzymuje się jeden z dokumentów uprawniających do wykonywania zawodu:

  • legitymację UDT
  • książkę operatora

Każdy z tych dokumentów wystawiany jest przez inny odpowiedzialny urząd. Legitymację UDT wystawia Urząd Dozoru Technicznego, natomiast książkę operatora Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Dobrą wiadomością dla wszystkich przyszłych operatorów wózków widłowych jest fakt, że zaświadczenia wydawane są bezterminowo. Oznacza to, że nie ma konieczności ponownego podchodzenia do egzaminów na wykonywanie zawodu operatora.

Inną ważną kwestią są rodzaje uprawnień, jakie można otrzymać. Pierwszą i najniższą kategorią są uprawnienia na wózki zdalnie sterowane (III WJO). DO tej kategorii zalicza się wszystkie wózki podnośnikowe, naładowne, unoszące itd. pod warunkiem, że osoba sterująca przebywa poza wózkiem. Drugą kategorią są wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych (II WJO). To najczęściej wybierana kategoria przez operatorów, ponieważ jest dość uniwersalna i pozwala również na obsługę wózków z grupy III WJO. Najbardziej wyspecjalizowaną kategorią uprawnień jest zezwolenie na prowadzenie wózków jezdniowych, podnośnikowych w tym wyspecjalizowanych (I WJO). Posiadacze tych uprawnień mogą również obsługiwać wózki z pozostałych dwóch kategorii. Warto dodać, że ukończenie kursu i zdanie egzaminu nie jest trudne, pod warunkiem regularnej nauki i determinacji ze strony kursanta.

Kto może uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Przystąpić do kursu i egzaminu na operatora wózków widłowych może prawie każdy. Istnieją jednak minimalne obostrzenia, kto może uzyskać stosowne uprawnienia. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o zezwolenie do pracy jako operator wózka widłowego, powinna mieć ukończone 18 lat. Dodatkowo konieczne będzie posiadanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy oraz ukończony kurs na operatora. Jeżeli chcemy już podjąć pracę po zdaniu stosownego egzaminu, konieczne będzie wydanie przez pracodawcę imiennego pozwolenia na jazdę wózkiem po terenie zakładu. Po spełnieniu wymienionych wymogów formalnych można podjąć pracę na stanowisku operatora wózków widłowych i cieszyć się z samodzielnej i dobrze płatnej pracy.