Aktualności

Blog

Blog

Kiedy wózek widłowy może się przewrócić?

Prowadzenie wózka widłowego niekiedy może być bardzo problematyczne. Poza prowadzeniem wózka w standardowych sytuacjach często dochodzi także do konieczności wykonywania

relatywnie niebezpiecznych manewrów, które mogą sprawić, że wózek widłowy straci stabilność lub nawet się przewróci. Może to być bardzo niebezpieczne zarówno dla operatora, jak i dla osób postronnych, które wykonują swoje obowiązki obok poruszającej się maszyny, nie wspominając już o możliwości zniszczenia mienia o dużej wartości. Z tego wynika podstawowa zasada, na którą zawsze trzeba zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy.

Widząc pracującą maszynę, taką jak wózek widłowy pracownicy znajdujący się w pobliżu powinni zachować szczególną ostrożność, a najlepiej nie zbliżać się do wózka na potencjalnie niebezpieczną odległość, gdy ten wykonuje niebezpieczne manewry. To samo zalecenie dotyczy operatora wózka widłowego, który powinien zachować szczególną ostrożność i dobrze kontrolować czy w bezpośredniej okolicy wózka nie znajdują się inne osoby. W razie czego należy przerwać pracę i poczekać aż sytuacja stanie się bezpieczna i będzie można bez ryzyka wykonać określony manewr.

W jakich okolicznościach wózek widłowy może się przewrócić?

Wózek widłowy może stracić stabilność przede wszystkim na skutek nieuwagi operatora lub poprzez nieostrożną pracę i niestosowanie się do przepisów bezpieczeństwa i higieny praca, a także specyfikacji technicznej pojazdu, która określa dopuszczalne normy załadunkowe. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na stabilność wózka wpływa ciężar jego ładunku. Gdy ładunek jest blisko punktu ciężkości wózka, ryzyko przewrócenia się jest minimalne.
Jeśli jednak ładunek oddala się od punktu ciężkości, na przykład poprzez podnoszenie się teleskopów wideł lub wysięgnika, ryzyko rośnie. Kluczem do zrozumienia całego procesu oraz zrozumienia ryzyka jest to, że utrata stabilności związana jest ze zwiększeniem dźwigni. To oznacza, że ładunek o określonym ciężarze, gdy oddali się go na dwukrotnie większą odległość, działa na wózek z dwukrotnie większą siłą. To oznacza, że gdy ładunek oddali się od punktu ciężkości kilkukrotnie, pomimo braku zmiany ciężaru ładunku, siła jego oddziaływania też zwiększa się kilkukrotnie i to powoduje, że może dojść do przewrócenia się wózka, z nawet niewielkim ładunkiem.

Jak uniknąć przewrócenia się wózka widłowego?

Chcąc uniknąć przewrócenia się wózka, przede wszystkim trzeba przestrzegać norm technicznych, które powinny być zawarte w instrukcji obsługi pojazdu lub jego specyfikacji technicznej. Nawet jeśli normy tam zawarte są pozornie mocno zaniżone, zawsze wynikają ze skrupulatnych obliczeń, które bazują na prawach fizyki. Nie należy więc dokładać więcej ciężaru, niż dopuszcza to instrukcja obsługi, a także przewożąc ciężar, nie należy przekraczać dozwolonej w instrukcji prędkości, gdyż to wprowadza dodatkowe siły działające na wózek, które obniżają jego stabilność. Z dokładnymi normami należy zapoznać się podczas szkolenia stanowiskowego BHP, a w razie wątpliwości zajrzeć do instrukcji obsługi konkretnej maszyny.