Aktualności

Blog

Blog

Kto przeprowadza egzamin na wózki widłowe?

W roku 2018 doszło do wprowadzenia nowych przepisów regulujących możliwość wykonywania pracy związanej z prowadzeniem wózków widłowych.

Na mocy rozporządzenia właściwego ministra, nie wystarczy mieć już imiennego zaświadczenia, a trzeba skończyć odpowiedni kurs, który zakończy się egzaminem przed państwową komisją egzaminującą. Sam kurs organizowany jest przez certyfikowane ośrodki szkoleniowe. Jedna ukończeniu kursu nie upoważnia jeszcze do pracy jako operator wózka widłowego. Kurs umożliwia jedynie podejście do egzaminu państwowego, który przeprowadzany jest przed inspektorów z Urzędu Dozoru Technicznego. Dopiero zdanie egzaminu, umożliwia dostanie legitymacji operatora wózka widłowego, która wystawiana jest przez UDT.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wiele ośrodków wydaje inne zaświadczenia, mówiące o przejściu kursu na operatora wózka widłowego. Nie mają one jednak żadnej mocy prawnej i nie upoważniają do wykonywania zawodu. Jedynym sposobem na rozpoczęcie legalnej pracy jako operator wózka widłowego jest przejście kursu w certyfikowanym ośrodku, a następnie przejście egzaminu przed państwową komisją. W takiej sytuacji, po spełnieniu innych wymagań formalnych Urząd Dozoru Technicznego wyda odpowiednią legitymację, która umożliwia podjecie pracy i jest ważna bezterminowo.

Jak wygląda egzamin na operatora wózka widłowego?

  • Sam egzamin nie jest trudny dla osób, które przeszły rzetelne szkolenie. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Każda z nich trwa około godziny.
  • Inspektorzy UDT najpierw zadają kilka pytań teoretycznych. Dwa z nich dotyczą ogólnej specyfiki pracy, a kolejne dotyczą specjalizacji związanej z kategorią, na którą zdaje się egzamin.
  • Po pozytywnym zdaniu egzaminu teoretycznego można przejść do egzaminu praktycznego, na którym egzaminatorzy wyznaczają określone zadania symulujące codzienną pracę operatora wózka widłowego.
  • W przypadku niezdania egzaminu, można do niego podejść jeszcze raz. Sam egzamin przeprowadzany jest na sprzęcie, który jest w powszechnym użyciu w większości miejsc pracy, zakres wykonywanych zadań nie odbiega od tego, z czym zetknie się operator w codziennych warunkach.

Wszystko powinno być też wielokrotnie przećwiczone w czasie certyfikowanego kursu, który w zależności od kategorii, może trwać nawet do 80 godzin.

Kto może podejść do egzaminu UDT na wózki widłowe?

W kwestii wymagań formalnych, do egzaminu mogą podejść osoby pełnoletnie, które przedstawią zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy operatora wózka widłowego. Poza tym każdy egzaminowany kandydat musi być po kursie, który jest prowadzony w ośrodku realizującym program szkolenia określony przez odpowiednie przepisy Urzędu Dozoru Technicznego. Nie ma możliwości podejść do egzaminu bez przejścia takiego szkolenia w pełnym wymiarze godzin.

Po pozytywnie zakończonym egzaminie UDT wystawia legitymacje w języku angielskim, polski oraz niemieckim. Są one honorowane na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że aby poruszać się wózkiem widłowym po drogach publicznych, poza legitymacją operatora wymagane jest także prawo jazdy. Dotyczy to jedynie dróg publicznych, a nie wewnętrznych.