Aktualności

Blog

Blog

Wynajem wózka widłowego z operatorem.

Prowadząc niewielką działalność gospodarczą lub będąc osobą fizyczną, która potrzebuje wykonać pracę związaną z przewożeniem większej ilości towaru, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, jakim są wózki widłowe.

Bardzo często jest tak, że nie opłaca się kupować takiego wózka na własność, zwłaszcza gdy charakter prowadzonej działalności ma specyficzną strukturę organizacyjną, taka jak na przykład produkcja sezonowa. To samo dotyczy realizowania zadań wyjątkowych, takich jak na przykład sprzątanie magazynu, przenoszenie go lub jednorazowy załadunek i rozładunek towaru w określonym miejscu.

Optymalne ekonomicznie jest wtedy wynajęcie wózka widłowego od firmy zewnętrznej, jednak to nie zawsze załatwia sprawę. Będąc osobą fizyczną i wykonując czynności niezwiązane z działalnością komercyjną, można operować wózkiem widłowym samemu, nawet nie posiadając do tego uprawnień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to niebezpieczne, a osoby, które nie mają w tym doświadczenia, mogą stworzyć zagrożenie dla własnego zdrowia, a także zniszczyć przewożone przedmioty. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy świadczy się usługi komercyjne.

Chcąc legalnie pracować na wózku widłowym trzeba:

  • Zapewnić sobie wózek widłowy z odpowiednią homologacją UDT.
  • Operator musi mieć ważną legitymację potwierdzającą posiadanie uprawnień do prowadzenia wózka widłowego.
  • Operator musi być po odpowiednim przeszkoleniu BHP.
  • Trzeba posiadać praktyczne umiejętności nie tylko jazdy, ale także bieżącego serwisowania wózka.

Jak widać, niekiedy warto zdecydować się na wynajęcie wózka wraz z dodatkowym pracownikiem, który się nim zajmie.

Kiedy warto wynająć wózek widłowy z operatorem?

Prowadząc działalność gospodarczą i zatrudniając inne osoby, trzeba poruszać się w obrębie obowiązującego w Polsce prawa, a nie pozwala na pracę z wózkiem widłowym osobom, które nie posiadają do tego odpowiednich uprawnień. W zależności od typu prowadzonego wózka trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, które określane są w adekwatnych aktach prawnych definiowanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Na wózki widłowe można posiadać jedną z trzech kategorii. Prowadząc wózki widłowe, podczas wykonywania czynności służbowych, można narazić się na bardzo surowe konsekwencje w postaci mandatów i grzywien nałożonych przez odpowiednie instytucje.

W skrajnej sytuacji można zostać także pociągniętym do odpowiedzialności karnej, a jeśli dojdzie do wypadku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego, zamiast ryzykować i wynajmować sam wózek widłowy, lepiej wynająć go razem z operatorem zapewnionym przez firmę, która dostarczy sprzęt. Jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze z dwóch powodów. Po pierwsze nie trzeba się martwić o przepisy prawa, a po drugie wykwalifikowany i doświadczony operator pracuje o wiele sprawniej niż ktoś, kto na co dzień nie jeździ wózkiem widłowym.

Zalety wynajęcia wózka widłowego

Wynajęcie wózka widłowego wraz z operatorem jest bardzo praktyczne i umożliwia uniknięcia różnych, niespodziewanych kłopotów. Wiele wózków widłowych zasilana jest z butli gazowej. Chcąc wymienić taką butlę, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, które nabywa się na specjalistycznym szkoleniu dla operatorów wózków widłowych. Osoby, które nigdy tego nie robiły, mogą mieć z tym problem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że taki sprzęt wynajmuje się przeważnie na doby, a to oznacza, że niepotrzebne przestoje w pracy związane z bieżącą eksploatacją sprzętu odbiją się znacząco na portfelu wynajmującego.