Aktualności

Blog

Blog

Wynajem wózka widłowego z serwisem.

Prowadzenie firmy handlowej lub prowadzenie magazynu wiąże się z koniecznością składowania i transportowania towarów. To samo dotyczy firm produkcyjnych, zarówno tych większych, jak również tych mniejszych, które można zaliczyć do małych lub średnich przedsiębiorstw.

Właśnie ta druga grupa firm nie zawsze może sobie pozwolić na zaopatrzenie się w zaawansowany sprzęt magazynowy, taki jak chociażby nowoczesne wózki widłowe. Szczególnie jeśli mowa o wózkach specjalistycznych, zaopatrzonych na przykład w wysięgniki. Gdy firma nie może sobie pozwolić na zakup wózków, które są relatywnie drogie, warto wtedy zainteresować się opcją wynajęcia wózka od firmy zewnętrznej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Po pierwsze, nie trzeba wtedy blokować kapitału. Jest to dość istotne zwłaszcza że jeden zaawansowany wózek widłowy może kosztować nawet w okolicach stu tysięcy złotych. Kolejną kwestią jest elastyczność. Kupując wózek widłowy, tak aby firma dobrze na tym wyszła, trzeba zapewnić by pełnił on swoją funkcję przez jak najdłuższy czas. W przeciwnym razie suma zakupu się nie zwróci w formie wykonanej przez sprzęt pracy. Wynajęcie wózka umożliwia uniknięcie kosztów całkowitej amortyzacji sprzętu, a także daje możliwość zrezygnować z umowy najmu wtedy, gdy sprzęt przestanie być w firmie niezbędny.

Problematyka serwisowania wózka widłowego

Zakup wózka widłowego oznacza dodatkowe obowiązki. Pomimo że kupuje się nowy sprzęt, wymaga on regularnego serwisowania. Zakres prac, który trzeba wykonać przy tak specjalistycznym sprzęcie, jest dość szeroki i mało kto będzie w stanie sobie z tym poradzić samodzielnie, nawet jeśli w firmie zatrudniony jest konserwator technicznych do tego typu rzeczy. Chcąc skutecznie serwisować wózek widłowy, trzeba znać dokładnie jego specyfikację techniczną oraz mieć doświadczenie w naprawie tego typu wózków. Jest bowiem w nich wiele newralgicznych części, takich jak specyficznie zbudowane części układu jezdnego, prowadnice do wideł, teleskopy, wysięgniki, czy skomplikowana, nowoczesna elektronika, które wymagają specjalisty, który na co dzień zajmuje się dokładnie takim sprzętem i potrafi go skutecznie serwisować. Nie chcąc zatrudniać takiego mechanika na pełny etat, co byłoby nieopłacalne w większości firm, o wiele bardziej opłaca się wynająć wózek widłowy z serwisem.

Czy opłaca się wynająć wózek widłowy z serwisem?

Posiadając wózek widłowy na obiekcie, najbardziej opłacalne jest zatrudnienie firmy zewnętrznej, która zajmuje się na co dzień serwisowaniem tego rodzaju sprzętu. Ma to kilka zalet:

  • Kompleksowy serwis - firma zewnętrzna jest w stanie zaoferować kompleksowy serwis, co oznacza, że nie trzeba zajmować się szukaniem wielu specjalistów od poszczególnych części konstrukcji takiego wózka.
  • Oszczędność czasu - dodatkową zaletą jest oszczędność czasu, gdyż większość serwisu można wykonać na miejscu pracy wózków, co wyklucza długie i kosztowne przestoje w pracy sprzętu na obiekcie.
  • Brak odpowiedzialności - odpowiedzialność ze serwisowanie sprzętu spada na firmę zewnętrzną.

Optymalnym rozwiązaniem w kontekście ekonomicznym i organizacyjnym jest wynajęcie wózka widłowego, wraz z zapewnieniem sobie w cenie wynajmu pełnego serwisu oraz konserwacji w czasie eksploatacji sprzętu.