Aktualności

Blog

Blog

Uprawnienia UDT na wózki widłowe

Praca z maszynami mechanicznymi wszelkiego rodzaju, często niesie za sobą poważne ryzyko stworzenia zagrożenia. Taki stan rzeczy zauważają nie tylko pracodawcy, ale także ustawodawca, który powołał do działania Urząd Dozoru Technicznego, czyli w skrócie UDT.

Jest to jednostka państwowa działająca w ramach odpowiedniej ustawy o dozorze technicznym. Ma ona uprawnienia nadawania uprawnień oraz certyfikatów maszynom, oraz osobom fizycznym, które mają nimi operować. Chcąc legalnie pracować jako operator wózka widłowego, trzeba spełnić szereg norm oraz ukończyć potrzebny kurs prowadzony przez uprawnione do tego jednostki, które współpracują z Urzędem Dozoru Technicznego.

Po co robi się uprawnienia na wózki widłowe?

Praca z wózkami widłowymi bardzo często bywa niebezpieczna. Sam proces załadunku, przewożenia oraz rozładunku może stwarzać niebezpieczeństwo zarówno dla samego operatora wózka, jak i dla osób znajdujących się w pobliżu oraz mienia, które się załadowuje. Liczba zagrożeń oraz możliwości popełniania błędu przez niewykwalifikowanego operatora są bardzo liczne. Wózek widłowy może się przewrócić, na skutek nieprawidłowego załadowania towaru, można łatwo zniszczyć przewożony towar, a także kogoś potrącić samym wózkiem lub jego wystającymi elementami. Bieżąca konserwacja wózka także wymaga pewnej wiedzy, zwłaszcza gdy sprzęt jest wyeksploatowany. Operator z odpowiednią wiedzą będzie wtedy mógł ocenić czy dany wózek nadaje się do bezpiecznej pracy. Reasumując uprawnienia na wózki widłowe, które są wymagane przez Urząd Dozoru Technicznego, mają na celu zmniejszenie wypadkowości w zakładach pracy, zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i osób postronnych, a także zwiększenie bezpieczeństwa towarów i innego mienia.

Czy uprawnienia UDT na wózki widłowe są niezbędne?

Do tej pory kwestia uprawnień na wózki widłowe była dość skomplikowana, gdyż funkcjonowały uprawnienia wewnątrzzakładowe, które pozwalały pracownikom na kierowanie wózkami. Na mocy aktualnego rozporządzenia wszystkie inne uprawnienia poza tymi, które są honorowane przez UDT, zaczną tracić swoją ważność. Dlatego też szkolenie w pełni spełniający wymogi polskiego prawa jest koniecznością, jeśli chce się zdobyć legalne uprawnienia na wózki widłowe. Ich brak może okazać się bardzo przykry w skutkach, gdyż naraża pracodawcę lub samo zatrudnionego pracownika na wysokie mandaty związane z niedostosowanie się do ustawy, a w skrajnym przypadku ZUS może odmówić wypłacenia świadczeń zdrowotnych lub renty, w momencie dojścia do wypadku przy pracy, w którym bierze udział pracownik nieposiadający odpowiednich uprawnień.

Jak zdobyć uprawnienia UDT na wózki widłowe?

Chcąc odbyć kurs certyfikowany przez UDT, przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat. Jest to podstawowy wymóg formalny. Dodatkowo trzeba cechować się dobry, stanem zdrowia, który jest ściśle określony. To znaczy, że nie wolno posiadać wad zdrowotnych, na przykład związanych z wykluczającymi wadami wzroku, które mogłyby w sposób istotny przyczynić się do niemożności bezpiecznego sterowania wózkiem widłowym. Może określić to lekarz medycyny pracy.