Aktualności

Blog

Blog

Uprawnienia UDT na wózki widłowe

Praca z maszynami mechanicznymi wszelkiego rodzaju, często niesie za sobą poważne ryzyko stworzenia zagrożenia. Taki stan rzeczy zauważają nie tylko pracodawcy, ale także ustawodawca, który powołał do działania Urząd Dozoru Technicznego, czyli w skrócie UDT. Czytaj więcej

Jest to jednostka państwowa działająca w ramach odpowiedniej ustawy o dozorze technicznym. Ma ona uprawnienia nadawania uprawnień oraz certyfikatów maszynom, oraz osobom fizycznym, które mają nimi operować. Chcąc legalnie pracować jako operator wózka widłowego, trzeba spełnić szereg norm oraz ukończyć potrzebny kurs prowadzony przez uprawnione do tego jednostki, które współpracują z Urzędem Dozoru Technicznego.

Po co robi się uprawnienia na wózki widłowe?

Praca z wózkami widłowymi bardzo często bywa niebezpieczna. Sam proces załadunku, przewożenia oraz rozładunku może stwarzać niebezpieczeństwo zarówno dla samego operatora wózka, jak i dla osób znajdujących się w pobliżu oraz mienia, które się załadowuje. Liczba zagrożeń oraz możliwości popełniania błędu przez niewykwalifikowanego operatora są bardzo liczne. Wózek widłowy może się przewrócić, na skutek nieprawidłowego załadowania towaru, można łatwo zniszczyć przewożony towar, a także kogoś potrącić samym wózkiem lub jego wystającymi elementami. Bieżąca konserwacja wózka także wymaga pewnej wiedzy, zwłaszcza gdy sprzęt jest wyeksploatowany. Operator z odpowiednią wiedzą będzie wtedy mógł ocenić czy dany wózek nadaje się do bezpiecznej pracy. Reasumując uprawnienia na wózki widłowe, które są wymagane przez Urząd Dozoru Technicznego, mają na celu zmniejszenie wypadkowości w zakładach pracy, zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i osób postronnych, a także zwiększenie bezpieczeństwa towarów i innego mienia.

Czy uprawnienia UDT na wózki widłowe są niezbędne?

Do tej pory kwestia uprawnień na wózki widłowe była dość skomplikowana, gdyż funkcjonowały uprawnienia wewnątrzzakładowe, które pozwalały pracownikom na kierowanie wózkami. Na mocy aktualnego rozporządzenia wszystkie inne uprawnienia poza tymi, które są honorowane przez UDT, zaczną tracić swoją ważność. Dlatego też szkolenie w pełni spełniający wymogi polskiego prawa jest koniecznością, jeśli chce się zdobyć legalne uprawnienia na wózki widłowe. Ich brak może okazać się bardzo przykry w skutkach, gdyż naraża pracodawcę lub samo zatrudnionego pracownika na wysokie mandaty związane z niedostosowanie się do ustawy, a w skrajnym przypadku ZUS może odmówić wypłacenia świadczeń zdrowotnych lub renty, w momencie dojścia do wypadku przy pracy, w którym bierze udział pracownik nieposiadający odpowiednich uprawnień.

Jak zdobyć uprawnienia UDT na wózki widłowe?

Chcąc odbyć kurs certyfikowany przez UDT, przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat. Jest to podstawowy wymóg formalny. Dodatkowo trzeba cechować się dobry, stanem zdrowia, który jest ściśle określony. To znaczy, że nie wolno posiadać wad zdrowotnych, na przykład związanych z wykluczającymi wadami wzroku, które mogłyby w sposób istotny przyczynić się do niemożności bezpiecznego sterowania wózkiem widłowym. Może określić to lekarz medycyny pracy.

Blog

Wynajem wózka widłowego bez operatora

Wiele osób, które prowadzą sezonową działalność gospodarczą, miewają różne zapotrzebowanie na pracowników oraz sprzęt. Biorąc pod uwagę racjonalne kalkulacje ekonomiczne, nie zawsze opłaca się zatrudniać pracowników na pełny etat, przez cały rok. Czytaj więcej

To samo dotyczy sprzętu, który potrzebny jest w przedsiębiorstwie jedynie przez kilka miesięcy w roku. Taka specyfika pracy może występować na przykład w branży rolniczej lub w przetwórstwie związanym z sezonowymi owocami i warzywami. Wtedy apogeum sezonu występuje raz w roku, a na co dzień takie przedsiębiorstwa nie potrzebują większości sprzętu, który ma pełne obłożenie przez 2-3 miesiące w roku. Podobna sytuacja ma miejsce na przykład w branży budowlanej, w zakresie dystrybucji materiałów budowlanych. W takich firmach najbardziej opłacalną formą zapewnienia odpowiedniego sprzętu do pracy jest wynajęcie go od firmy zewnętrznej.

Wózki widłowe i inne tego typu maszyny, można śmiało wynająć, gdyż są to maszyny mobilne i łatwo je załadować i rozładować z przeznaczonego do tego samochodu ciężarowego, za czym idzie można je z łatwością dostarczyć na teren określonego obiektu. Decydując się na wynajem wózka widłowego, są dwie opcje. Można wynająć zewnętrzną firmę, która zapewni zarówno sprzęt, jak i operatora wózka widłowego, zaś drugą opcją jest wynajęcie wózka widłowego bez operatora. Ma to swoje zastosowanie w wielu sytuacjach.

Kiedy zdecydować się na wynajęcie wózka widłowego bez operatora?

Wynajęcie wózka widłowego bez operatora może być korzystne. Pozwala to uniknąć braku zobowiązań finansowych, związanych z wynagrodzeniem dla operatora, któremu przeważnie trzeba zapłacić za cały dzień roboczy. To wynika z charakterystyki pracy. W przypadku wynajęcia samego wózka widłowego, dysponuje się sprzętem na obiekcie, ale cena wynajmu jest odpowiednio niższa, niż gdyby zatrudnić do jego obsługi dodatkowo operatora. To oznacza, że nie trzeba organizować pracy w taki sposób, aby wózek widłowy miał pełne obłożenie pracy, co jest warunkiem koniecznym, aby zatrudnienie operatora z zewnątrz było opłacalne. Dysponując więc samym sprzętem, mogą nim operować pracownicy zatrudnieni już na obiekcie wtedy, gdy akurat jest na to zapotrzebowanie. Takie rozwiązanie jest optymalne zwłaszcza w mniejszych firmach, które zatrudniają mniejsza ilość pracowników, a praca w przedsiębiorstwie nie jest zorganizowana w taki sposób, że każdy ma wąski zakres obowiązków.

O czym trzeba pamiętać, wynajmując wózek widłowy bez operatora?

Decydując się na wynajęcie wózka widłowego bez operatora, trzeba pamiętać o tym, że do jego obsługi trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. W przeciwnym razie można narazić się na duże szkody wyrządzone na mienie, a także na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracowników. Jeśli jest to działalność komercyjna, to do operowania wózkiem widłowym mogą zostać dopuszczeni jedynie pracownicy posiadający odpowiednie legitymacja UDT.

Oto najważniejsze z nich:

  • III kategoria – dla prostych wózków prowadzonych.
  • II kategoria – dla wózków widłowych z operatorem siedzącym w kabinie.
  • I kategoria – dla wózków widłowych specjalistycznych.

Dopuszczając do pracy operatorów bez odpowiednich uprawnień, pracodawca naraża się na surowe konsekwencje prawne.

Blog

Co to jest UDT?

W Polsce nad realizowaniem i nadzorowanie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy czuwa wiele instytucji, w tym Urząd Dozoru Technicznego. Jest to instytucja, która funkcjonuje od 2002 r. i realizuje swoje obowiązki na podstawie ustawy o dozorze technicznym. Czytaj więcej

Formacja ta, stała się bezpośrednim następcą Polskiego Dozoru Technicznego. Wszystkie przepisy, które wpływają na kształt działalności UDT, znajdują się w wyżej wymienionej ustawie oraz jej aktach wykonawczych. W zakres kompetencji UDT wchodzi między innym realizowania wdrażania unijnych dyrektyw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Instytucja prowadzi również szkolenia z zakres obsługi i eksploatacji urządzeń technicznych dla osób fizycznych, które zatrudnione są jako operatorzy maszyn, których obsługa wymaga ponadprzeciętnych kompetencji. Realizacja zadań w tym obszarze ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz zmniejszenie ilości wypadków w miejscach pracy.

Struktura organizacyjna Urzędu Dozoru Technicznego

UDT zatrudnia wiele osób pracujących w kilku działach. Poza władzami centralnymi, które zarządzają pracą całej instytucji, UDT posiada również kilkanaście oddziałów terenowych umiejscowionych w największych miastach w Polsce. Departament Techniki odpowiada za kwestie związane z nadzorowaniem pracy wszystkich oddziałów terenowych w zakresie wykonywania nadzoru technicznego podmiotów, znajdujących się na danym terenie. Do głównych zadań tego oddziału należy weryfikowanie czy podmioty prawne realizują zalecenia i normy zdefiniowane przez odpowiednie ustawy oraz dyrektywy związane z bezpieczną eksploatacją urządzeń technicznych.

Poza samą kontrolą w zakres ich kompetencji wchodzi zbieranie danych oraz dogłębna anakruza, która ma na celu badanie przyczyn wypadków przy pracy z użyciem urządzeń technicznych, a na tej podstawie weryfikowanie oraz moderowanie aktualnie panujących norm. Na podstawie obserwacji i analiz zbieranych w ten sposób danych, odpowiednie departamenty UDT są współodpowiedzialne za tworzenie ustaw oraz aktów prawnych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Poza pracami formalnymi, UDT bierze także udział w konsultacjach z innymi instytucjami, w tym naukowo-technicznymi, które są odpowiedzialne za opracowywanie schematów eksploatacji urządzeń technicznych.

Zadania szkoleniowe UDT

Urząd Dozoru Technicznego zajmuje się także nadzorowaniem szkoleń:

  • Szkolenia na operatora wózka widłowego
  • Szkolenia na operatora ładowarki
  • Szkolenia na operatora podnośników
  • Szkolenia na operatora suwnic przemysłowych

Urząd Dozoru Technicznego pełni bardzo ważną rolę szkoleniową. Jest to podmiot odpowiedzialny za tworzenie schematów i norm związanych z prowadzeniem zajęć, które mają na celu przygotowanie kursantów do egzaminów na operatorów maszyn technicznych. Aktualnie, aby legalnie pracować w zawodzie operatora wielu maszyn, trzeba posiadać legitymacją UDT, którą można otrzymać, jedynie przechodząc specjalistyczny kurs w certyfikowanym przez UDT ośrodku szkoleniowym, a następnie zdając egzamin przed inspektorami z właściwego oddziału terenowego UDT. To właśnie ta instytucja jest odpowiedzialna na przykład za organizowanie egzaminów na operatora wózka widłowego lub innych maszyn mechanicznych, takich jak na przykład suwnice lub dźwigi.